Jan Herzmann

Jan Herzmann

Dvaadvacet let jsem budoval značku Factum ve všech podobách, kterých se jí za tu dobu dostalo. V šedesáti jsem se rozhodl věnovat naplno rozvoji naší rodinné firmy. Mám na starosti správu aktiv, služby v oblasti komunikace a marketingových informací a také politický marketing.

Začínal jsem už dost dávno v Kabinetu pro výzkum veřejného mínění při Federálním statistickém úřadu jako statistik, později jsem se věnoval celé škále metod a technik výzkumu trhu a veřejného mínění. Na konci 80. let jsem si vyzkoušel vedení výzkumných projektů a u toho jsem pak už zůstal. V roce 1990 jsem založil novodobou historii volebního výzkumu v Československu. Zaměstnání jsem změnil jen dvakrát – poprvé v roce po založení firmy Factum (1992), podruhé o 21 let později při  přechodu do Herzmann s.r.o. (2013). V mezičase jsem založil výzkumnou agenturu Factum na Slovensku (1994) a mezinárodní síť Factum Group (2005), působící od Německa po Rusko a od Maďarska po Estonsko. Byl jsem několik let předsedou České marketingové společnosti (2001 – 2005) a ještě déle pak národním reprezentantem oborové asociace ESOMAR pro Českou republiku (2006 – 2012).

Jsem „matfyzák“ a jsem na to hrdý. Absolvoval jsem obor matematická ekonomie na MFF UK, kde jsem získal i doktorát, a aspiranturu v oboru statistika na VŠE. V roce 1993 jsem absolvoval kurz managementu na Universität st. Gallen (Švýcarsko). Prošel jsem také bezpočtem krátkodobých kurzů různých manažerských dovedností.

Marketingový výzkum učím na pražské VŠE a na FSV UK, působím také jako lektor v kurzech CIMA C, na Českém institutu reklamní a marketingové komunikace a na B.I.B.S. Mám za sebou dlouhou řadu odborných i popularizačních publikací, jejímž dosavadním vrcholem je knížka Proč právě Zeman?

Mám-li volný čas, rád čtu, cestuji a vařím. Věnuji se také práci v neziskovém sektoru: jsem místopředsedou českého Výboru pro UNICEF a členem správní rady České transplantační nadace Karla Pavlíka. Mým největším koníčkem je ale dětský vodácký tábor, na který jsem začal jezdit už v roce 1973.

RNDr. Jan Herzmann, CSc