Český volič letos naposledy

Naposledy v roce 2013 vydává společnost Herzmann s.r.o. svoji pravidelnou studii Česká volič. Analýza průzkumů různých agentur na konci roku ukazuje, že předčasné volby a jejich výsledek nijak zásadně nezměnily názorové klima. Řečeno s Václavem Havlem, nadále vládne blbá nálada.

Ekonomická situace ve státě je nadále vnímána jako špatná, i když zastánců tohoto názorů mírně ubylo. Stejně jako v minulosti je ekonomická situace v ČR vnímána daleko kritičtěji než životní úroveň vlastních domácností. Přetrvává vysoká nedůvěra vůči centrálním politickým institucím. Rusnokově kabinetu se ani zdaleka nepodařilo získat si důvěru, které se těšily předchozí úřednické vlády. Mezi převážně nedůvěryhodné instituce se zařadil i prezident. Z politických institucí je důvěryhodná de facto jen komunální sféra, starostům a obecním zastupitelstvům důvěřují téměř dvě třetiny občanů. To by v situaci nízké důvěry v centrální i regionální politické instituce mohlo přinést poměrně vysokou účast v podzimních komunálních volbách. Vyšší důvěře než centrální politické instituce se těší instituce nepolitické, pohoršila si jen ČNB.

Všechny strany, které se dostaly do Poslanecké sněmovny, by v prosinci zřejmě svůj úspěch zopakovaly, žádná další by pětiprocentní hranici nepřekročila. První příčku obsadilo (zřejmě již v listopadu) hnutí ANO 2011, následované s mírným odstupem ČSSD. Poznatky výzkumných agentur se v tomto období víceméně shodují.

Publikováno v Aktuality.