Průzkum: názory ekonomů a finančních expertů

Většina oslovených expertů soudí, že ČNB svým krokem k oslabení kurzu koruny nepřispěla k oživení české ekonomiky. Velmi kriticky hodnotí rovněž schopnost vlády prosazovat protikorupční opatření. Kritika na hlavu vlády se snesla, i pokud jde o nové nastavení DPH, které dle názoru účastníků průzkumu není pro českou ekonomiku vhodné.

Respondenti průzkumu považují ruské investice ve střední Evropě spíše za hrozbu, zatímco čínské spíše za příležitost. Česká vláda by měla v obou případech takové investice podporovat, ale s omezením na vybrané obory. Pro zahraniční politiku ČR spatřují respondenti jasnou prioritu v prosazování hodnot demokracie a lidských práv, ekonomické zájmy v tomto ohledu preferuje jen zhruba třetina expertů.

Průzkum mezi ekonomy a finančními experty působícími v ČR uskutečnila pro CFA Society společnost Herzmann spolu s agenturou DBM. Hlavní otázky se týkaly účinnosti intervenční politiky ČNB, hospodářské politiky vlády a vztahu odborné veřejnosti k investicím z Ruska a Číny.

1CFA Forecasting Survey 2015 CZ

Publikováno v Aktuality,Studie.